thomas piketty

  Thomas Piketty

  Klient: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

  Rok: 2015

  Zakres prac: Projekt graficzny, typograficzny, skład i łamanie, redakcja techniczna, przygotowanie do druku

  Zgodnie z oczekiwaniami Wydawcy projekt inspirowany oryginalnym wydaniem książki. Z oryginału przejąłem większość zasad konstrukcyjnych, zredukowałem moim zdaniem nieistotne ornamenty, ograniczyłem kolorystykę, pozostawiając tylko dwa. Typografia oparta jest na rodzinie pism Galano Classic Renego Biedera, którą z powodzeniem można zastosować również w środku tomu do dodatkowego tekstu. Natomiast jeśli chodzi o krój tekstowy w środku tomu, to znakomicie nadaje się do tego rodzina pism Calluna Josa Buivengi.

  Jeśli chodzi o techniczne propozycje, najlepiej byłoby wydrukować oklejkę coveru na papierze o barwie kości słoniowej, np. na Munkenie Print Cream, takim samym jak w środku tomu tylko o nieco wyższej gramaturze. Taki kolor dość łatwo technicznie imitować (choć ze stratą w zakresie faktury, załamań światła etc.). W wizualizacji zastosowałem aplę złożoną z 10 procent żółci drukarskiej, co można wykorzystać przy druku tomów w miękkiej oprawie. Kapitał dodatkowo powleczony folią Spezial Matt.

  Ta sama sztanca do okładek wszystkich tomów.

  Kompozycja okładki oparta na siatce i liniach konstrukcyjnych, które da się przełożyć na konstrukcję siatki wnętrza książki.

  Rama uspójnia konstrukcję całości, wzmacniając siłę oddziaływania typografii.

  O czytelności coverów decyduje przede wszystkim kontrast tła i koloru typografii, kompozycja na osi oraz umieszczenie kluczowych elementów, czyli tytułu i nazwiska autora, które pojawiają się w tym samym miejscu w wszystkich tomach, w focal points.

  Projekt okładek formatu a5 będzie przeskalowanym projektem formatu b5, co jest korzystne w kontekście ekspozycji okładek w podglądach internetowych, w sklepach online etc. Okładki będą wyglądały identycznie.

  Oczywiście detale składu, kernowanie, minimalne modyfikacje wielkości do dopracowania w ostatecznych projektach.